Inspirantka
  • Start
  • Biznes
  • Rozwój
  • Komunikacja
  • Kierunek miasto
  • Inspiracje
  • Wywiady
  • REDAKCJA
  • Współpraca

Inspirantka

  • Start
  • Biznes
  • Rozwój
  • Komunikacja
  • Kierunek miasto
  • Inspiracje
  • Wywiady
Kierunek miasto

Szczęście sprzyja lepszym

3 lutego 2016

Spotkałyśmy się prawie rok temu, po publikacji książki „Zejdź z kanapy’. Już wtedy dowiedziałam się, że nowa książka jest w planach. Tym bardziej się cieszę, że Kasia zaprosiła mnie do objęcia patronatem medialnym „Siłowni Umysłu”. A teraz ja zapraszam Was na spotkanie z Kasią Selwant, psychologiem olimpijskim, cudowną rozmówczynią, która w inspirowaniu nie ma sobie równych. Dla mnie jest pomostem pomiędzy światem profesjonalnych sportowców, a zwykłym człowiekiem. O ważnych tematach potrafi mówić w sposób zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy. Co widać także w jej najnowszej książce „Siłownia Umysłu”.

 Kiedy po raz pierwszy pomyślałaś o sobie jako autorce książki?

Pojechałam na wakacje, przeczytałam książkę Kamili Rowińskiej. Zastanawiałam się jak to jest, że tak niezwykłe osoby jak Kamila wydają książki; jak technicznie przebiega ten proces. Ponieważ znałam ją osobiście, niewiele myśląc – zadzwoniłam pytając: Co trzeba zrobić, by wydać książkę? Udzieliła mi kilku wskazówek, jednak powiedziała, że ma dla mnie propozycję – napisania wspólnej książki.

I tak powstała książka „Zejdź z kanapy”:) Pisząc ją już myślałaś o kolejnej książce?

Tak, pomysł miałam od dawna, brakowało mi tylko tej inspiracji, którą otrzymałam od Kamili. Jestem jej za to ogromnie wdzięczna. To doskonale potwierdza zasadę działania, która jest mi bardzo bliska: Nie pytaj jak, pytaj z kim.

Czyli najważniejsi są ludzie, którymi się otaczamy…

Dokładnie tak!

20160114_Dorota&K_Selwant mini-6

Do rozmów, na bazie, których powstała książka „Siłownia Umysłu” zaprosiłaś znakomitych sportowców. Jaki był klucz wyboru?

To są osoby, które osiągnęły ogromny sukces na arenie polskiej i międzynarodowej. Mają, lub w niedalekiej przyszłości będą miały, medale Igrzysk Olimpijskich. Są wśród nich także osoby, które w swoich dyscyplinach osiągnęły wszystko co jest możliwe, a teraz dzielą się swoją wiedzą z innymi.

Szukając sportowców, których historie chciałam przedstawić moim czytelnikom, zwracałam szczególną uwagę na fakt, że w rozwoju zawodowym dbały o kondycję fizyczną, a także pracowały nad siłą mentalną.

Jak się czułaś w roli wnikliwego dziennikarza?

To był mój debiut. Towarzyszył mi dreszcz emocji. Wymagało to ode mnie wyjścia poza moją strefę komfortu. Potem usłyszałam od moich rozmówców, że jeszcze nikt nigdy tak dogłębnie ich nie przepytywał. Myślę, że pozwolili mi na to, otworzyli się przede mną, ponieważ wiedzieli, że jestem jedną z nich, z kręgu sportowego.

Na czym polega trening umysłu?

Pewność siebie, motywacja, realne wyznaczanie sobie celów – to są przykładowe obszary nad którymi pracujemy podczas treningu mentalnego. Nikt nie rodzi się z takimi umiejętnościami, ale każdy może się ich nauczyć, czy je w sobie dla siebie, wypracować.

Czy efekty treningu mentalnego możemy zmierzyć?

Oczywiście – przejawiają się w postawie życiowej człowieka. W tym, jak sobie radzi z trudnymi sytuacjami. Weźmy na przykład sportowców, mogą mieć takie same warunki do rozwoju, tego samego trenera, a jednak wyniki i osiągnięcia – różne. To są często nieuchwytne, na pierwszy rzut oka umiejętności, kompetencje, ujawniają się np. w sytuacji porażki.

20160114_Dorota&K_Selwant mini-4

W obliczu porażki jedna osoba się podda, druga przekuje porażkę w sukces?

Znając siebie, mając świadomość, że porażka jest wpisana w życie, a także mając narzędzia do poradzenia sobie z taką sytuacją – sportowiec przeżyje porażkę, będzie mu trudno, jednak szybko stanie na nogi i jeszcze z większą siłą wyruszy po zwycięstwo. Bez tego wsparcia – może nie podnieść się z porażki lub zajmie mu to bardzo długo.

W książce bardzo obrazowo to tłumaczysz…

Obrazy i metafory zawsze łatwiej zostają w pamięci.

Jeśli zawodnik na siłowni trenuje biceps – rosną mu mięśnie. Jeśli człowiek pracuje nad swoim umysłem – „rosną” połączenia między półkulowe. To właśnie one wyróżniają nas na tle innych ludzi.

To właśnie Ci silni mentalnie osiągają sukcesy, ponieważ „szczęście sprzyja lepszym” 🙂

Kto z rozmówców Cię zaskoczył?

Każdy wywiad był inny, każdy bardzo inspirujący. Wszystkie opisane historie potwierdziły, że w drodze do sukcesu ważny był trening mentalny. Co ciekawe, często moi bohaterowie wykonywali działania, które rekomenduje psychologia sportu, a oni to robili intuicyjnie. Np. Luiza Złotkowska prowadziła dzienniczek treningowy, w którym zapisywała swoje wyniki. Jej celem było sprawdzanie swoich postępów. Nie umieszczała tam informacji o innych zawodnikach czy miejscu, które zajęła. Porównywała się tylko do samej siebie – o to jedno z głównych założeń psychologii sportu – budowanie pewności siebie polega na porównywaniu się tylko do samego siebie.

I co najważniejsze – wszyscy moi rozmówcy są zakochani… w tym, co robią!

Piszesz: Zawsze mówię zawodnikom: „W momencie, kiedy kończą się te mistrzostwa, dokładnie w tej samej chwili, rozpoczynają się przygotowania do następnych mistrzostw.

Ludzie często patrzą na sportowców, którzy odbierają medale i myślą, ale mają szczęście. A tak naprawdę medal to tylko nagroda za ich ciężką, często pełną wyrzeczeń pracę. Dla prawdziwych mistrzów liczy się ciągłe doskonalenie umiejętności, by podczas kolejnych mistrzostw pobić swój rekord, a to wymaga nieustającej pracy.

Podobnie jest z treningiem umysłu?

Aby w potrzebnym momencie użyć umiejętności, najpierw ona musi stać się naszym nawykiem. Błędem jest myślenie, że sportowiec robi trening mentalny miesiąc przed zawodami – on cały czas nad tym pracuje. Trzeba czasu, by ta umiejętność została zapamiętana przez nasz umysł, by we właściwym czasie stała się naturalnym nawykiem.

20160114_Dorota&K_Selwant mini-18

W podtytule książki piszesz, że jest to trening mentalny dla uprawiających sport, czy tylko dla nich?

To książka dla wszystkich, którzy startują w zawodach. A czym jest życie, jak nie udziałem w zawodach? Każdy z nas w nich bierze udział, tylko każdy w swojej własnej dziedzinie. Dlatego pisałam ją z myślą o tych, którzy chcą się rozwijać i potrzebują praktycznej wiedzy, którą mogą od razu wcielić w życie.

Siłownia Umysłu to nie tylko książka…

To prawda. Zależało mi, bym mogła przeprowadzić czytelnika przez proces zmiany. Te wywiady są tak ułożone, że komponują się z ćwiczeniami. Czyli najpierw czytasz wywiad – inspirację, następnie robisz ćwiczenia, zadania do pracy nad sobą. Aby czas z nią spędzony przyniósł oczekiwane rezultaty, należy wykonać sumiennie wszystkie ćwiczenia. Zadaję pytania, zmuszam do refleksji oraz pomagam w odnajdywaniu odpowiedzi.

Z czym będzie Ci się kojarzyła praca nad tą książką?

Z zeszytem… w którym spisywałam wszystkie ćwiczenia, notatki, analizy.

Kiedy usiadłam do komputera, by zacząć pisać – sięgnęłam po zeszyt i tam było już wszystko, nawet spis treści:)

Czy spotkamy się za rok mówiąc o kolejnej książce?

Jest taki plan! Myślę o dwóch pozycjach wydawniczych, zobaczymy, od którego zacznę 🙂

Ty motywujesz i inspirujesz innych, a Ciebie kto wspiera?

Mój mąż. We wstępie do książki dziękuję mu za to. To właśnie on w momencie zwątpienia, przekonał mnie, bym zajmowała się psychologią sportu, ponieważ to kocham i powinnam się tym zajmować. Jestem mu za to bardzo wdzięczna.

 20160114_Dorota&K_Selwant mini

 fot. Ewa Rykowska

Szczęście sprzyja lepszym was last modified: 3 maja, 2017 by inspirantka
Inspirantka patronujeinspirujący wywiadjak osiągnąć sukcesKatarzyna Selwantkobiety z pasjąksiążka Siłownia UmysłuPod patronatem Inspirantkipsycholog olimpijskisportowcy inspirująSzczęście sprzyja lepszym
2 komentarze
1
Facebook Twitter Google + Pinterest
poprzedni wpis
Jaką cenę ma Twój czas?
następny wpis
Smak spełnionych marzeń #3

Zobacz także

5 x WOW, czyli powody, by wrócić...

24 lutego 2020

EKOCUDA na wyciągnięcie ręki!

17 listopada 2016

Inspiracje od kobiet sukcesu

15 maja 2016

Koziołki Poetyckie powracają!

18 marca 2015

Koncert – zaprasza Tomasz Drachal

6 stycznia 2014

GOTOWI NA HEALTHY LIFESTYLE SHOW 2018?

30 listopada 2017

Łapiąc chwile i dźwięki czyli #36PPA

24 marca 2015

Najlepsza motywacja do działania? Brak planu B!

3 września 2017

Książka z inspiracją – zaproszenie

8 października 2013

Autentyczność, czyli w zgodzie ze sobą

26 września 2016

Warto tam być

  1. Beksiński – Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich w MAW

    17 czerwca 2021 @ 08:00 - 30 czerwca 2024 @ 17:00
  2. KULISIEWICZ. LAPIDARNE PIĘKNO

    19 listopada 2022 @ 08:00 - 5 marca 2023 @ 17:00
  3. „Abakanowicz. Konfrontacje” / wystawa

    1 grudnia 2022 @ 10:00 - 19 lutego 2023 @ 17:00
  4. Wystawa: Picasso i inni – zobacz repliki najdroższych obrazów świata w Galerii Północnej

    16 stycznia @ 08:00 - 28 lutego @ 17:00
  5. Warsaw Coffee Festival 2023 – Pałac Kultury i Nauki

    4 lutego @ 10:00 - 5 lutego @ 18:00

Zobacz wszystkie Wydarzenia

Patronaty

Czytam:

Bez nazwy1 Jak mądrze korzystać z czasu?

Bez nazwy1 Floating – na czym polega?

Bez nazwy1 Jak podążać za technologią i ...

Bez nazwy1 50 najbardziej kreatywnych ludzi w biznesie

Bez nazwy1 Jak zbudować społeczność na Instagramie

Inspirantka

Inspirantka

O portalu Inspirantka.pl

Życie to podróż, a budowanie biznesu to proces. Podobnie jest z przestrzenią, w której się właśnie spotykamy – Inspirantka.pl. Do września 2022 roku był to blog, na którym inspirowałam do życia na 100%, w zgodzie ze sobą, ze swoimi talentami i pragnieniami. Teraz nadszedł czas na zmianę, na otwarcie się na nowy rozdział. Zapraszam Cię do biznesowo-rozwojowego portalu, na którym będziemy mówić o tym, co ważne w życiu osób nastawionych na rozwój zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej.

Dorota Steliga, redaktor naczelna

Najpopularniejsze posty

  • Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie

    22 lutego 2015
  • Marzenia do spełnienia

    1 września 2014
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube

@2022 - inspirantka.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.Akceptuj Czytaj więcej
Polityka Prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT